Хрещення дитини

Вам знадобляться:

  1. хрестик з ниточкою або ланцюжком
  2. свічки (їх кількість потрібно уточнити в церковній лавці)
  3. свідоцтво про хрещення (краще придбати заздалегідь в церковній лавці)
  4. рушник і змінний одяг (щоб переодягнути малюка після занурення в купіль)
  5. хрестинна сорочка (можна придбати в церковній лавці за бажанням, для відповідності церковної естетиці)
  6. Фото та відеозйомка (хрещення – дуже красиве дійство, скоєне один раз у житті, тому варто подбати про якість зйомки заздалегідь)

Робити запрошення на хрестини необхідно за кілька місяців, щоб не тільки хрещені, а й гості встигли до них підготуватися.

Вам обов’язково потрібно вибрати церкву або храм, в якому ви хочете провести таїнство хрещення вашого малюка. Дізнатися розпорядок проведення таїнств.

Як проходить таїнство хрещення?

таїнство хрещення
Після того як всі учасники таїнства хрещення входять до церкви, двері зачиняються, священик пояснює де кому потрібно встати.

Для того, щоб активізувати Ангела Хоронителя і закріпити за охрещуваним його християнське ім’я, священик читає молитви имянаречения. Він осіняє кожного хресним знаменням і кладе свою долоню на голову, благословляючи прийшли.

Потім священик читає молитви для зречення дитину від сатани. Поки всі слухають молитви, вони повинні стояти обличчям на схід (зазвичай до вівтаря, до сторони світла Бога). Потім священик попросить всіх повернутися обличчям до заходу (зазвичай до дверей, до сторони світла Диявола) і голосно, чітко хором відповідати на його питання. Що і коли відповідати священик підказує. Зречення закінчується виразною частиною «І Дуні і плюнь на нього», коли учасникам таїнство належить дмухнути і плюнути на підлогу (на сатану).

хрещення
Далі йде частина таїнства з’єднання людини з Христом. Все знову повертаються в бік Бога. І відповідають на запитання священика «Чи поєднується ти Христу?» (Тісне з’єднання з Богом, Бог стає для людини Отцем). Потрібно відповісти «поєднувати». «Чи віриш ти йому?» – Запитує священик. Необхідно відповісти «Вірю йому як Царю і Богу». Коли хрестять маленької дитини, на всі питання священика відповідають хресні батьки.

Читається молитва «Символ віри».

Після священик вчить всіх присутніх правильно хреститися (великий, вказівний і середній пальці разом, безіменний і мізинець притиснуті до долоні) і кланятися.

Священик освячує воду, в цей момент ви можете переодягнути дитину, підготувавши його до занурення в купіль.

благодатна жертва
Перед зануренням священик помаже лоб, груди, вуха, руки і ноги дитини святим маслом (ялин – символ Милості Божої).

Священик тричі (символізує 3 дні перебування Христа у гробі) занурює дитину в купіль, говорячи при цьому:

«Крещается раб Божий (раба Божа): (ім’я крещаемого) 
в ім’я Отця, амінь.
і Сина, амінь.
і Святого Духа, амінь.

Якщо дитина великий, йому можуть просто полити голову.

Хресний (восприемник) приймає хрещеника з рук батюшки.

На нового християнина батюшка надягає натільний хрест, який потрібно носити саме до тіла, а не поверх одягу.

Відбувається помазання священним маслом Миру (символізує благодатні Дари Святого Духа).

Далі відбувається хресний хід зі свічками навколо купелі.

Священик читає Святе Письмо і молиться за хресних і їх хрещеника.

Батюшка обстригає на охрещених не багато волосся у формі хрестика (перша благодатна жертва Богу).

Чоловіків вводять у вівтар, а жінок підводять до ікони Пресвятої Богоматері, де читаються молитви воцерковлення.

Як відсвяткувати хрестини?

Відзначати самі хрестини можна де завгодно, і як завгодно, але без зловживань! Наприклад, можна приготувати частування і накрити стіл вдома, або ж замовити ресторан або кафе, або зовсім відправитися на природу. Насправді зовсім не важливо де ви будете відзначати це важлива подія. Найголовніше освятити це свято своєю духовною радістю і любов’ю.

Що подарувати дитині на хрестини?

За церковними звичаями на хрестини хрещена мама повинна купити крижма (Різк), в основному це білий рушник, в яке загортають дитину з купелі.
Так само хрещена дарує священикові хустку, а дитині сорочку, яку батьки зберігають все життя. А ось Крижма за звичаєм після хрещення не перуть, а використовують лише тоді, коли дитина хворіє.
У свою чергу хресний тато платить за обряд хрестин і купує хрестик, а так само за бажанням дарує дитині подарунок.

Душеолезнимі подарунками є ікони та духовна література.

Це також може бути якийсь сувенір, пов’язаний з традиціями, приміром медальйон, срібна ложка або ланцюжок. Так як в основному діток хрестять до року, відмінним подарунком буде велосипед або ходунки, тим самим такі подарунки принесуть користь малюку. Незамінним подарунком стануть розвиваючі іграшки і перші книжки з барвистими малюнками.
Якщо є бажання, можна подарувати одяг або взуття для дитини. В останні роки багато гостей в якості подарунка дарують гроші, може це і правильно, батьки зможуть купити все необхідне для дитини.

Навіщо хрестити дитину?

шлях до духовного

Хрещення малюка зовсім не гарантія того, що Бог обдарує його своїм захистом, подарує здоров’я і благополуччя. Важливо розуміти сенс цього священного таїнства і не сприймати його як звичайну данина моді чи традицію. Багато батьків вважають, що дитина до 7 років безгрішний і не бачать сенсу в його хрещенні. Однак це поняття відноситься до сповіді, яка дітям до 7 років необов’язкова, адже вони ще не можуть повною мірою відповідати за свої вчинки. Але маленькі діти не вільні від первородного гріха, який відбився на всьому людському роді після гріхопадіння Адама і Єви. Під час таїнства хрещення відбувається зречення людини від сатани і входження в нове духовне життя з Богом.

Як правильно вибрати хресних для дитини?

хресні
Хрещені (восприемники), всупереч існуючій думці, зовсім не ті, хто регулярно обдаровує дитину іграшками. Хрещені приймають на себе відповідальність за духовний розвиток малюка. По-хорошому, хресні батьки повинні регулярно щиро молитися за дитину, вчити його жити за законами Божими. Хрещені батьки дають обіцянку перед Богом про те, що будуть виховувати хрещеника у вірі. До речі, гріхи хрещеника, які він скоїв через те, що його не наставив хресний, лягають і на самого хрещеного. Також як і духовні заслуги хрещеника діляться з хресним, які доклали до них свої совети.Само собою напрошується висновок, що не варто вибирати хресних батьків тільки з причини міцної дружби, спорідненості чи матеріального благополуччя. Тому перед вибором хресних, потрібно переконатися, що вони серйозно налаштовані.
Краще буде похрестили дитину зовсім без хресних, ніж вибрати в їх якості людей далеких від релігійного життя.

Важливі правила:

Людина може стає хрещеним стільки разів, скільки він готовий взяти на себе відповідальність восприемника.

Прийомний батько чи мати не можуть бути хрещеними для свого прийомну дитину!

Хрещені не можуть бути подружжям (і не повинні вступати в шлюб між собою після того як стали хрещеними батьками в однієї дитини)!

Хресний може бути один, максимум два!

Ну і звичайно, хресні повинні бути хрещеними!

Як підготуватися до хрещення дитини?

Символ віри
Перед хрещенням необхідно прочитати, а головне зрозуміти сенс головної християнської молитви «Символ віри». Ви повинні бути щиро згодні з тим, що сказано в молитві. Якщо ні, то сходіть до священика і поговоріть з ним про свої сумніви. Потрібно дуже серйозно і свідомо підійти до цього питання!