Сказ: симптоми і лікування, щеплення проти сказу

Сказ – негативна зміна нервової системи, в результаті зараження вірусом rabid. Основними джерелами вірусу є дикі тварини, такі як лисиці, вовки, скунси, кажани, а так само деякі домашні: собаки, кішки, рогата худоба.

Заразне тварину можна визначити за кількома ознаками сказу:

  • рясне виділення слини
  • сльозотеча
  • характерна водобоязнь.

Але тварина є рознощиком вірусу ще за кілька днів до появи симптомів сказу, тому будь-який укус бродячої тварини неминуче повинен проходити під спостереженням лікарів.
Шляхів проникнення вірусу в організм декілька. По-перше, через укуси диких тварин, по-друге, після потрапляння зараженої слини на слизову оболонку або уражену ділянку шкіри. Від того, де був укус і в якому місці вірус проник в організм, залежить протяжність інкубаційного періоду захворювання. Зазвичай він триває від 20 до 70 днів, але зустрічалися випадки, коли хвороба не давала про себе знати близько року.

Всі господарі тварин повинні прищеплювати своїх вихованців в обов'язковому порядку. Однак щеплення не панацея, так само необхідно стежити за ними на прогулянці, що дозволить ефективніше боротися проти даного захворювання.

Як виявляється сказ

ознаки сказу Виділяють три стадії протікання хвороби сказу. Перша стадія характеризується підвищенням температури, печінням на місці укусу, болем у м'язах, може з'явитися кашель, змінюється психологічний стан особистості. З'являються страхи, тривога, безсоння, можуть мучити галюцинації. Так виявляється перша стадія сказу.
Як правило, початкова стадія тривати кілька днів і переходить в стадію порушення. Особистість повністю змінюється, з'являються напади «сказу», озлобленість, неадекватну поведінку. Підвищується виділення слини, присутній водобоязнь, стає страшно навіть слухати шум води, що ллється, раніше хворобу називали гідрофобією. У такому стані боляче може перебувати від одного до трьох днів.
Після чого настає паралітична стадія. У перший день може здатися, що хвороба відступає, страхи пропадають, хворобливі відчуття теж, але через деякий час температура тіла піднімається вище 20 градусів, внаслідок чого наступають паралічі кінцівок, черепних нервів, а після і дихання. Смерть настає через зупинку серця.

Лікування сказу

Всі три періоди рідко коли тривають більше тижня, якщо настали перші симптоми, практично немає шансів одужання. Хоча існують кілька інцидентів лікування від сказу.

Щеплення проти сказу

Позбутися від такого захворювання можна лише методом вакцинації, почати яку необхідно не пізніше двох тижнів після зараження. Як правило, вводять 6 вакцин, кожні 3 дні і останню пізніше 3 місяців. Під час вакцинації необхідно постійно знаходиться під контролем лікаря.
Групі осіб, що знаходяться в зоні ризику, наприклад кінологи або ветеринари, щеплення проти сказу робиться завчасно, кожен 5 років.