Лейкоцитоз – збільшення абсолютної кількості лейкоцитів

Лейкоцитоз являє собою значне збільшення абсолютної кількості лейкоцитів у периферичній крові (10 тисяч і більше в 1 мікролітр). Дане явище може спостерігатися у здорових людей в різних фізіологічних станах (наприклад, після прийому їжі, виконання важкої фізичної роботи, прийняття холодної або гарячої ванни, в передменструальний період, під час вагітності та пологів); в такому випадку воно носить назву «фізіологічний лейкоцитоз». В іншому випадку, збільшення кількості лейкоцитів свідчить про гнійно-запальних процесах в організмі, наявності інфекційного захворювання, розладі кровообігу; і це вже не що інше як «патологічний симптоматичний лейкоцитоз». Читайте також: Лейкоцити: рівень і нормаЯвних симптомів лейкоцитозу немає: захворювання можна виявити лише при аналізі крові.

Лікування призначається після визначення форми лейкоцитозу і визначення причини його виникнення. Найбільш поширеним є нейтрофільний лейкоцитоз, обумовлений збільшенням продукції або виходом лейкоцитів з кісткового мозку в кров (або і тим, і іншим відразу).

Відзначається при менингококкових і пневмококових інфекціях, місцевих нагноениях, різного роду інтоксикаціях (уремічний, діабетичний ацидоз), злоякісних пухлинах (особливо якщо вони є розпадаються). Інші види лейкоцитозу: еозинофільний, базофільний, лімфоцитарний, моноцитарний – зустрічаються дещо рідше, але мають величезну кількість причин у своїй основі. Серед них: інфекційні захворювання (сепсис, пневмонія, пієлонефрит, менінгіт, інфекційний мононуклеоз та ін), запальні захворювання мікробної етіології (флегмона, перитоніт), запальні захворювання немикробной природи (ВКВ, ревматоїдний артрит), великі втрати крові, великі опіки, інфаркти .

Лейкоцитоз супроводжує такі захворювання як туберкульоз, бруцельоз, малярія, коклюш, краснуха, вірусний гепатит, висипний тиф, лейшманіоз, глистні інвазії, бронхіальна астма і величезна безліч інших недуг. А ось стійкий лімфоцитарний лейкоцитоз свідчить про наявність хронічного лімфолейкоз.

При виявленні великої кількості лейкоцитів у крові важливо визначити, що стало причиною даного явища, адже лікувати необхідно не сам лейкоцитоз, а основне захворювання, що викликало збільшення кількості даних клітин крові.